Copywriting dla stron mobilnych

12 września 2022
Copywriting dla stron mobilnych

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez smartfona czy innych urządzeń mobilnych. Dają dostęp do internetu czy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Bez dwóch zdań znacząco ułatwiają nam życie, zwłaszcza poza domem. Jednak na przestrzeni lat ulepszeniu uległy także strony internetowe wyświetlane na urządzeniach mobilnych. Obecnie przedsiębiorcy prześcigają się w tym, czyje treści będą jak najbardziej przyjazne dla użytkownika. Odpowiada za to mobile copywriting. A na czym dokładnie polega oraz co powinieneś o nim wiedzieć?

Czym jest copywriting dla stron mobilnych?

Na pewno zauważyłeś/aś, że korzystanie z internetu na komputerze i telefonie w znaczny sposób różni się od siebie. Na urządzeniach stacjonarnych częściej dokonujemy czynności związanych z bankowością czy zakupami w sklepach internetowych. Jest to po prostu znacznie wygodniejsze. Często również mamy czas na przeczytanie dłuższych artykułów. Natomiast urządzeniami mobilnymi, takimi jak telefon czy tablet posługujemy się najczęściej poza domem, np. w tramwaju czy w pracy. Znajdują zastosowanie przy wyszukiwaniu informacji potrzebnych na już. Wówczas świetnie sprawdzi się wykorzystanie mobile copywritingu na Twojej stronie! Dzięki temu odbiorcy poszukujący odpowiedzi na swoje pytania trafią na Ciebie i być może zainteresują się Twoją ofertą. Jednak, czym on tak naprawdę jest? Otóż copywriting dla stron mobilnych to proces, który opiera się na tworzeniu treści pod kątem odczytywania ich na urządzeniach mobilnych. Uwzględnienie tego może się wiązać z licznymi korzyściami dla Ciebie i Twojej firmy, gdyż szacuje się, iż średnio każdy z nas spędza 6 godzin i 42 minuty w wirtualnym świecie, z czego połowę odnotowuje się na urządzeniach mobilnych.

Dopasowując swoje treści pod potrzeby użytkowników mobilnych, zyskasz m.in.: 

  • zaufanie wśród nowych i stałych klientów, 
  • lepsze wyniki w sprzedaży, 
  • pozytywny wizerunek marki. 

Na czym polega skuteczny content na urządzeniach mobilnych?

Przeciętny Polak poświęca na szukanie informacji około 2 godziny i 49 minut tygodniowo. Uwzględniając czas, jaki należy poświęcić na wpisanie frazy oraz jej odszukanie – to dość wysoki wynik. Z uwagi na to, jeśli chcesz poszerzyć grono swoich odbiorców, a tym samym zwiększyć liczbę klientów, warto postawić na dobry copywriting. Dotyczy on nie tylko stron wyświetlanych na urządzeniach stacjonarnych, ale także mobilnych. Aby Twoje działania były skuteczne, powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Do nich zalicza się, chociażby: 

  • chwytliwy nagłówek, 
  • lead zawierający najważniejsze informacje, 
  • zastosowaniu CTA,
  • optymalizację treści pod kątem SEO, 
  • zastosowanie zeskanowanych grafik.

5 zasad mobile copywritingu

Tworzenie tekstów na strony internetowe nie należy do łatwych. A czy zdajesz sobie sprawę z tego, co tak naprawdę jest najważniejsze przy mobile copywritingu? Poznaj 5 najważniejszych zasad!

Krótko i na temat 

Pierwsza, a zarazem podstawowa zasada udanego copywritingu dla stron mobilnych. Używaj prostych zwrotów i krótkich zdań, zawierających maksymalnie 15-20 słów. Użytkownicy telefonów czy tabletów niespecjalnie lubią zagłębiać się w czytaną treść – potrzebują konkretów na już. Możesz tutaj posłużyć się, chociażby microcopy

Formatowanie tekstu

Czytelne teksty to najlepsze rozwiązanie dla urządzeń mobilnych, gdyż po prostu można po nich łatwo nawigować. Postaw tutaj na elementy, które urozmaicą treść w sposób wizualny, a także stosuj nagłówki, pogrubienia, wypunktowania, numerację czy podkreślenia.  

Kwestia enterów

Zbyt mocno “zbity” tekst nie zalicza się do kategorii materiałów mobile-friendly. Postaw tutaj na znaczną ilość enterów, które pozwolą podzielić tekst na mniejsze, bardziej przejrzyste fragmenty. Wówczas użytkownik lepiej zrozumie treść, którą chcesz mu przekazać. 

Uwaga

W przypadku copywritingu dla stron mobilnych masz do czynienia z całkowitym zaprzeczeniem nudy czy lania wody. Musisz tutaj walczyć o uwagę użytkownika na wiele różnych sposobów. Najlepszym rozwiązaniem będzie dopilnowanie, aby w tekście, a najlepiej w każdym zdaniu pojawia się dynamika (np. przy pomocy czasowników), pytania oraz wartościowe informacje. 

Kwestie techniczne

Ostatnią, ale równie ważną zasadą profesjonalnego mobile copywritingu jest uwzględnienie kwestii technicznych. W końcu użytkownicy patrzą nie tylko na jakość publikowanych przez Ciebie materiałów, ale także ich formę. Pamiętaj tutaj o zwróceniu uwagi na rodzaj czcionki, kolory czy szybkość ładowania się strony. 

Prowadząc bloga firmowego czy jakąkolwiek inną stronę w sieci, powinieneś skupić się nie tylko na jej wyglądzie w komputerze, ale także na telefonie. Obecnie coraz częściej ludzie szukają odpowiedzi na swoje pytania na urządzeniach mobilnych, przez co właściwe wykorzystanie mobile copywriting może być Twoim sprzymierzeńcem w pozyskiwaniu swojego grona odbiorców.