Ewolucja social mediów w 2024: Prognozy i nowości

5 lutego 2024
Ewolucja social mediów w 2024: Prognozy i nowości

W roku 2024 obserwuje się dynamiczną ewolucję świata mediów społecznościowych, która nie tylko przekształca Twoje codzienne doświadczenia online, ale także kształtuje nowe tendencje społeczne, kulturowe i technologiczne. W miarę jak społeczności online stają się coraz bardziej zintegrowane z Twoim życiem, zarówno prywatnym, jak i zawodowym, warto przyjrzeć się prognozom dotyczącym ewolucji social mediów. A jakie są kluczowe prognozy?

Nowości na popularnych platformach w 2024

Z roku na rok pojawia się coraz więcej nowości na popularnych platformach. Warto być świadomym tych zmian, gdyż mogą one pomóc w rozwoju Twojej marki! A o czym będzie się mówiło w 2024? Do nowości z pewnością możemy zaliczyć:

  • Facebook i Instagram Shops – masz tutaj do czynienia z social mediami, które skupiają się na e-handlu dzięki dodatkowym narzędziom zakupowy, a rozwój technologii pozwala na wirtualne przymierzanie, interaktywne prezentacje produktów oraz zautomatyzowane sugestie zakupowe na podstawie historii przeglądania,
  • TokTok dla firm – TikTok to platforma, która nieustannie zyskuje popularność i rozszerza swoje możliwości, wprowadzając coraz bardziej zaawansowane narzędzie analityczne, które pozwolą śledzić skuteczność Twojej kampanii reklamowej,
  • nowe platformy, które w krótkim czasie zyskają spora popularność – nie da się ukryć, że często jesteśmy związani z gigantami na social mediach, jednak warto mieć otwarty umysł i zobaczyć, co oferują nowe platformy, gdyż mogą to być unikalne funkcje, dzięki którym w najbliższym czasie będą na topie.

Znaczący wzrost znaczenia interaktywności 

Interaktywność stanowi zdolność do wzajemnego oddziaływania na siebie przez dwie komunikujące się strony. Kwestie te obejmują wiele czynników, do których zaliczyć można:

  • ankiety, quizy i wyzwania, które stają się coraz popularniejsze wśród użytkowników social mediów i dają możliwość bezpośredniego zaangażowania odbiorcy,
  • AR i VR będące kolejno technologiami Rozszerzonej Rzeczywistości i Wirtualnej Rzeczywistości, które zdobywają coraz większe uznanie w marketingu,
  • transmisje na żywo, które pozwalają dokonywać użytkownikom wyborów czy wpływać na przebieg narracji, a taka interakcja z marką w czasie rzeczywistym zyskuje na coraz większym znaczeniu.

Humanizacja marek 

Z pewnością zauważyłeś/aś, że w dzisiejszych czasach coraz częściej stawia się na autentyczność. Nic dziwnego, jest ona najbardziej doceniana przez konsumentów. Marki oraz osoby znane z social mediów decydują się na pokazanie “prawdziwej twarzy” lub tzw. historii zza kulis, aby móc zyskać zaufanie swoich odbiorców. Ponadto, z pewnością w 2024 roku w social mediach będziesz spotykać się z:

  • angażowaniem się marek w inicjatywy społeczne i ekologiczne, gdyż pozwala to na budowanie pozytywnego wizerunku w oczach klientów, a także przyczynia się do korzystnych zmian w otoczeniu,
  • dzieleniem się pracowników osobistymi historiami, co ma na celu łączyć się z ludźmi, a nie bezosobowymi korporacjami,
  • bezpośrednią komunikacją z klientem, gdyż w erze licznych chatbotów czy zautomatyzowanych odpowiedzi osobisty kontakt o wiele lepiej wpływa na relacje z klientem.

Podsumowując, rok 2024 przynosi wiele nowości w świecie mediów społecznościowych oraz wiąże się z dalszym rozwojem znanych platform czy technologii. Czy warto się z tego cieszyć? Oczywiście, że tak, gdyż otwiera to przed Tobą szansę na nowe rozwiązania czy wsparcie swojego biznesu!