Jak korzystać z banków zdjęć?

20 stycznia 2022
Jak korzystać z banków zdjęć?

Każda osoba zajmująca się marketingiem, wie jak ważny jest wybór zdjęć kiedy chce się stworzyć kreatywny content.  Bogata szata graficzna, odznaczająca się oryginalnością i pomysłem jest w stanie przyciągnąć i zadowolić nawet najbardziej wymagających odbiorców. Zatem skąd czerpać wartościowe obrazy, które będą pochodzić z legalnych źródeł? Dowiedz się, czym są banki zdjęć, co oferują i jak umiejętnie z nich korzystać.

Poznaj banki zdjęć 

Obrazy stanowią jeden z kluczowych elementów każdego przekazu marketingowego. To one mają za zadanie przyciągnąć uwagę użytkownika Internetu i sprawić, że przeczyta on znajdujący się na stronie artykuł lub odwiedzi sklep internetowy. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobycie dobrej jakości grafik jest skorzystanie z banków zdjęć (stocków). Są to strony internetowe, dysponujące zdjęciami czy plikami wideo, o różnej tematyce i formacie. Cechuje je wysoka rozdzielczość oraz co najważniejsze możliwość wykorzystania ich do użytku komercyjnego. Znajdziesz na nich grafikę pasującą do Twoich działań w Internecie i ogólnego zamysłu działalności.

Banki zdjęć – kto może z nich korzystać 

Z banków zdjęć może skorzystać każdy, kto poszukuje unikatowego zdjęcia czy innej grafiki, często są one wykorzystywane w celach marketingowych – w Internecie, tradycyjnych reklamach czy broszurach. Z powodzeniem korzystają z nich również wydawnictwa, strony i sklepy internetowe, influencerzy (lub ogólnie osoby działające w social mediach) oraz blogerzy. Stocki są też źródłem inspiracji dla osób, które szukają oryginalnej tapety na pulpit czy swój smartphone.

Jak korzystać z banków zdjęć?

Warunki i zasady korzystania z banków zdjęć, są określane na podstawie licencji. Pobierając zdjęcia ze stocków, musisz zwrócić na to uwagę. Korzystanie ze obrazów ściągniętych z grafiki ogólnodostępnej w Google jest niezgodne z prawem, dlatego warto czerpać grafiki z legalnych źródeł. Poniżej znajdziesz rodzaje licencji:

  • Creative Commons Zero (CC0) – pozwala na wykorzystanie pliku, w jakikolwiek sposób, nie musisz podawać autora ani źródła, masz prawo rozpowszechniać obraz, modyfikować go;
  • CC BY – możesz korzystać z plików w dowolny sposób, ale musisz podać autora;
  • CC NC – reguluje wykorzystywanie obrazów wyłącznie w celach niekomercyjnych;
  • CC SA – daje możliwość modyfikowania zdjęć, jednak ich publikacja musi zachodzić na licencji pierwotnego obrazu;
  • CC ND – nie pozwala na przekształcanie i modyfikacje zdjęć;
  • Royalty Free (RF) – płatna; możesz wykorzystać pobraną grafikę kiedy chcesz i na obszarach określonych przez licencję, nie musisz podawać, jak wykorzystasz obraz;
  • Rights Managed (RM) – płatna; zawiera sposób publikowania obrazu, formę, obszar geograficzny i czas. Daje możliwość wykupienia licencji na wyłączność.

By znaleźć interesującą Cię grafikę, należy wpisać na stronie banku zdjęć odpowiedni tag – w języku polskim lub angielskim, a następnie ją pobrać. Stocki oferują obrazy darmowe oraz płatne. Przy tych drugich, może być potrzebna rejestracja. Cały proces jest prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych.

Jedne z najpopularniejszych banków zdjęć

Do najpopularniejszych darmowych banków zdjęć należą:

Do najpopularniejszych płatnych banków zdjęć należą:

Płatne banki zdjęć często odznaczają się wyższą jakością obrazów lub plików wideo oraz umożliwiają zakup grafiki na wyłączność. Niestety, popularne zdjęcia z bezpłatnych banków, można spotkać na wielu stronach, blogach czy profilach w social mediach. Dlatego jeśli szukasz bardziej profesjonalnych rozwiązań, warto wykorzystać płatne źródła.

Banki zdjęć mogą być naprawdę pomocne, podczas tworzenia własnej strony internetowej czy bloga. Ważny jest dobór odpowiedniej grafiki, by przyciągnąć, jak największą liczbę odbiorców. Dzięki nietuzinkowym i oryginalnym obrazom content na pewno zyska na popularności.