Jak sprawdzić responsywność strony?

19 grudnia 2022
Jak sprawdzić responsywność strony?

W dzisiejszych czasach mało która firma nie ma swojej strony internetowej. Jak możesz się domyślać, jej posiadanie wiąże się z licznymi korzyściami, które przekładają się m.in. na budowanie wizerunku marki czy poprawę kontaktu z klientem. Niestety, samo jej posiadanie nie wystarczy – musisz również zadbać o to, aby była czytelna, schludna i prawidłowo wyświetlana na każdym urządzeniu. Odpowiada za to responsywność strony internetowej. A jak ją sprawdzić i poprawić? 

Czym jest responsywność strony?

RWD, czyli responsywność to jedna z ważniejszych cech, którą można opisać stronę internetową, sklep online czy kartę produktu. Polega ona na odpowiednim dopasowaniu grafiki szablonu do rozmiaru wyświetlacza, na którym jest ona prezentowana. Wiąże się to z faktem, iż strona powinna się prawidłowo wyświetlać zarówno na komputerze, jak i tablecie czy smartfonie. Ważną kwestią jest tutaj brak konieczności jej powiększania czy przesuwania na boki, aby przeczytać konkretne informacje czy całą treść.

Według współczesnych wymagań każda strona internetowa powinna być: 

  • schludna, 
  • czytelna, 
  • uniwersalna. 

W ten sposób Twoja witryna będzie bardziej atrakcyjna, a to z pewnością przyciągnie uwagę wielu osób. Kto wie, ile z nich zostanie z Tobą na stałe!

Jak sprawdzić responsywność strony? 

Najszybszym, a zarazem najprostszym sposobem jest wykorzystanie swojego telefonu. Wystarczy tylko otworzyć na nim swoją stronę i sprawdzić, czy wszystkie aspekty responsywności strony zostały spełnione. Istnieje również wiele narzędzi do testowania stron w różnych rozdzielczościach. Podczas testowania responsywności strony, warto również pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Do nich zalicza się sprawdzenie, czy:

  • menu zachowuje się prawidłowo podczas zmniejszania się rozmiaru ekranu, 
  • elementy klikalne nadal są “klikalne”, 
  • tekst ma właściwy rozmiar, czyli nie jest za duży lub za mały,  
  • elementy klikalne nie znajdują się zbyt blisko siebie, 
  • kolumny wielorzędowe są ułożone w odpowiedniej kolejności, 
  • na ekranach o małych rozmiarze strona nie przewija się w poziomie.

Responsywna strona jest przyjazna dla użytkownika, a także umożliwia mu szybkie i łatwe znalezienie interesujących go informacji. Dbając o ten aspekt, jesteś w stanie zaprezentować się z jak najlepszej strony już na etapie pozyskiwania klientów, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.

Jak poprawić responsywność w 5 krokach?

Na etapie planowania strony wystarczy tylko podkreślić deweloperowi, że zależy Ci na tym, aby była responsywna. Oczywiście musisz liczyć się wtedy z większymi kosztami, jednak sama inwestycja opłaci się – w końcu strona będzie bardziej praktyczna. A jak to wygląda w przypadku gotowych stron? Jeśli chcesz ją zoptymalizować, to oczywiście nie musisz projektować witryny od zera. Wówczas wystarczy tylko wdrożenie kilku poprawek.

Oznacza to, że musisz: 

  • ustalić priorytety na stronie –  strona powinna kierować użytkownika w jedno, konkretne miejsce lub zachęcić do podjęcia danej czynności, w ten sposób można zachować schludność strony, 
  • zadbać o rozmiar elementów interaktywnych – ma to niezwykłe znaczenie w skalowaniu strony do widoku mobilnego, 
  • pilnować rozmiarów fontów i grafik – pozwala to na stworzenie czytelnej strony, która nie przytłacza użytkownika na ekranie smartfonu, 
  • pamiętać o progach skalowania – w związku z mnogością urządzeń używanych do eksplorowania internetu, stosuje się kilkanaście uśrednionych progów, a do najpopularniejszych zalicza się, np. 400px, 600px, 800px, 900px i 1200px, 
  • projektować zgodnie z zasadą “mobile first” – polega to na początkowym planowaniu rozmieszczenia elementów na małym ekranie i późniejszym przeskalowaniu ich na większy, czyli najpierw mobile, a potem desktop. 

Sam proces wdrażania poprawek do strony to proces długoterminowy, a w praktyce – jest permanentny. 

Prowadząc stronę internetową, musisz zadbać o wiele jej aspektów. Jednak wielu osobom umyka tak powszechny element, jak responsywność. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o ten mały, ale jakże ważny element!