Jak wypromować nowy produkt?

17 kwietnia 2023
Jak wypromować nowy produkt?

Prowadząc swoją firmę, z pewnością chcesz dołożyć swoją cegiełkę do rynku, wzbogacając go o unikalne produkty. Niestety, wielu przedsiębiorców zderza się z przykrą rzeczywistością, która dosadnie mówi, że w dzisiejszych czasach bez dobrej promocji ciężko coś osiągnąć. Zatem, co powinieneś zrobić, aby wszyscy dowiedzieli się o Twoim nowym produkcie?

5 złotych zasad promocji nowego produktu

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że samo wypuszczenie produktu nie zagwarantuje Ci natychmiastowej sprzedaży. Do sukcesu przyczynia się przede wszystkim odpowiednia promocja, która w dzisiejszych czasach odbywa się głównie w internecie. A na co powinieneś/aś zwrócić szczególną uwagę? Uwzględnia się tutaj 5 najważniejszych zasad, które prezentujemy poniżej!

Analiza potrzeb odbiorców

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie produktu na rynek, zastanów się, czy jest na niego popyt. Oznacza to uwzględnienie aktualnych trendów na rynku, np. w narzędziu Google Trends czy sprawdzenie zainteresowań Twoich odbiorców w Google Analytics. Nie zapomnij również zapoznać się z opiniami istniejących produktów – w końcu może znajdziesz coś, co warto poprawić? I pamiętaj, że nawet najlepszy marketing nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli produkt nie będzie spełniał potrzeb i oczekiwań Twoich klientów.

Analiza konkurencji

Bez dwóch zdań działania konkurencji mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na Twoją promocję. Właśnie dlatego musisz zorientować się, czy na rynku istnieje luka, którą możesz wypełnić swoim produktem lub czy konkurencja ma podobną ofertę. Nie zapomnij również zorientować się, czy może konkurencyjne firmy nie planują wdrożenia produktu w tym samym czasie – w końcu kto wie, czy nie zaszkodzi to Twoim działaniom! Co więcej, tak naprawdę każde zdobyte dane pozwolą Ci być krok dalej, niż konkurencja.

Określ cele promocji i reklamy

Celem wprowadzenia każdego nowego produktu jest wygenerowanie jak największej i jak najszybszej sprzedaży. Jednak nie jest to możliwe, bez określenia innych punktów odniesienia, takich jak wcześniejsza edukacja klientów czy zbudowanie świadomości produktów wśród docelowych produktów. Z pewnością pomoże to wstępnie zapoznać się Twoim klientom z nową ofertą, a także wzbudzi ich zainteresowanie.

Opracuj plan marketingowy

W dzisiejszych czasach reklama internetowa stanowi tak naprawdę dźwignię całego handlu. Jak się okazuje, tylko dzięki działaniom marketingowym możesz dotrzeć do swojej grupy docelowej, a także zbudować świadomość produktu. Jednak, jak to zrobić? Przede wszystkim opracuj dobrą strategię marketingową, która obejmuje przygotowanie dla nowego produktu strony docelowej, a także zbudowanie strategii content marketingowej. Ważna jest także polityka cenowa i rabatowa.

Zadbaj o obsługę klienta

Cena produktu to jedno, a obsługa w sklepie stacjonarnym lub internetowym – to drugie. Jak się okazuje, oba te czynniki mają znaczący wpływ na promocję nowego produktu, w tym właśnie jakość obsługi klienta. Zadbaj, aby była ona na jak najwyższym poziomie, m.in. poprzez przeprowadzenie szkoleń, a także edukację w zakresie budowanie relacji biznesowych czy empatii. A w przypadku strony internetowej, warto zastanowić się nad wdrożeniem chatbota lub czatu na stronie do obsługi podstawowych zapytań klientów.

Dlaczego wprowadzenie produktu na rynek kończy się niepowodzeniem? 

Uwzględnienie powyższych zasad z pewnością przyczyni się do owocnej promocji nowego produktu. Jednak, dlaczego dotychczasowe starania Twoje lub Twojej konkurencji zakończyły się z marnym skutkiem? Jak się okazuje, istnieje kilka czynników, które w znaczny sposób wpływają na brak sukcesu, a do nich zaliczyć można:

  • wprowadzenie produktu zaspokajającego potrzebę, której jeszcze nie ma,
  • brak wcześniejszej edukacji odbiorców w zakresie promowanego przez Ciebie produktu,
  • zaniedbanie analizy rynku lub konkurencji przed wprowadzeniem oraz promocją produktu,
  • wprowadzenie produktu w tym samym czasie, co konkurencja,
  • cena nieadekwatna do jakości lub standardów na rynku.

Wprowadzenie nowego produktu na rynek stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli zależy Ci, aby szybko zaczął na siebie zarabiać oraz zadowolił docelowych klientów to postaw na skuteczną promocję. Z pewnością pomogą Ci powyższe zasady oraz wymienione czynniki, których powinieneś/aś unikać.