Jak zacząć zarabiać na reklamach z Google AdSense?

28 stycznia 2022
Jak zacząć zarabiać na reklamach z  Google AdSense?

Reklamy są bardzo dobrym sposobem nie tylko na pozyskanie nowych klientów, ale również na uzyskanie dodatkowego dochodu ze swojej witryny. W tym celu można wykorzystać pomocne narzędzia, do których należy Google AdSense. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak skutecznie przeprowadzać kampanie.

Google AdSense — co to i jak działa?

Google AdSense daje możliwość uzyskania dodatkowego źródła dochodu osobom, posiadającym sklepy internetowe, prowadzącym blogi lub portale. Jak to działa? Właściciel danej strony internetowej rejestruje się na platformie jako wydawca. Następnie zamieszczając specjalny kod na stronie, określa, w którym miejscu mają wyświetlać się reklamy, w jakim rozmiarze oraz formacie. Wszystkie reklamy pojawiające się na stronie będą oczywiście dopasowane do tematyki witryny i jej potencjalnych czytelników. W dalszych krokach reklamodawcy licytują udostępnioną przez właściciela przestrzeń, za pomocą przeprowadzenia aukcji w czasie rzeczywistym. Następnie, reklamodawcy są rozliczani, a właściciel strony otrzymuje należne mu wynagrodzenie. Google AdSense jest coraz popularniejszym narzędziem i korzysta z niego wielu użytkowników Internetu, usługa ta jest bezpłatna i łatwa w użyciu oraz umożliwia wydawcom pozyskiwanie dodatkowych dochodów bez większego zaangażowania w działania.

Google AdSense, a Google Ads — różnice

Mimo, że Google AdSense i Google Ads są ze sobą powiązane to są to dwa różne narzędzia. Pierwsza różnica pojawia się, gdy mowa o ich przeznaczeniu. Google Ads jest skierowane dla reklamodawców i daje możliwość zorganizowania kampanii reklamowej. Z kolei AdSense to pomoc dla wydawców. Narzędzie to, daje im możliwość zarabiania na witrynie online. Druga różnica obejmuje rodzaj niezbędnych opłat. Korzystając z Google Ads, płaci się za emisję reklam, natomiast dzięki Google AdSense, to właściciel strony zyskuje dodatkowe pieniądze w ramach oddania przestrzeni na reklamę. Ostatnia ważna rozbieżność dotyczy metody konfiguracji omawianych usług. Tworzenie kampanii reklamowej poprzez Google Ads wymaga od twórców doświadczenia oraz niezbędnych umiejętności. Natomiast korzystanie z Google AdSense polega jedynie na umieszczeniu specjalnego kodu na stronie, co nie jest trudnym zadaniem.

Metody optymalizacji AdSense

Optymalizacja reklam polega na podejmowaniu takich kroków, by zapewnić ich wysokie eksploatowanie, co pozwoli na większe zyski. Istnieją działania, które pozwalają na efektywne korzystanie z wszystkich możliwości, jakie daje Google AdSense. Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne, podczas korzystania z tego urządzenia:
1. Odpowiednia ilość reklam — pamiętaj, że chęć zarobku nie może powodować, że Twoja strona stanie się mniej wartościowa, a jej odbiorcy będą przebodźcowani zbyt dużą ilością reklam i zrezygnują z jej użytkowania.
2. Umieszczanie reklam w odpowiednim miejscu — najbardziej efektywne reklamy to te, które umieszczone są u góry strony.
3. Blokowanie — jeśli widzisz, że któraś z reklam nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a tylko zabiera miejsce — usuń ją. W ustawieniach Google AdSense istnieje opcja blokowania zarówno reklamodawców, jak i sieci reklamowych czy innych kategorii. Jednak pamiętaj, że może to znacznie obniżyć RPM, czyli wykaz obrotów na Twojej stronie, dlatego nie warto blokować reklamodawców bez powodu.
4. Dopasowanie rozmiaru i rozdzielczości — stosuj się do obowiązujących wytycznych i wybieraj te najbardziej efektywne rozwiązania.
5. Wartościowa treść i wygląd — Google stara się dobierać strony tak, aby reklamodawcy osiągali, jak najwyższe zyski. Zależy im, by reklamy były publikowane na ciekawych witrynach, odznaczających się oryginalnym i estetycznym wyglądem.
6. Promowanie strony — im więcej osób odwiedza Twoją witrynę, tym więcej uda Ci się zarobić na umieszczonych na niej reklamach. Warto zadbać o ten aspekt, np. poprzez promowanie bloga w social mediach.
7. Dostosowanie się do wymogów — pamiętaj, że treść musi być zgodna i podporządkowana zasadom i polityce Google AdSense. Zanim zaczniesz korzystać z tego narzędzia, zapoznaj się z regułami i informacjami, jaka treść jest niedozwolona.

Zarabianie na reklamach to prosta i przyjemna metoda, pozwalająca zgromadzić dodatkowe dochody. W tym celu warto zainteresować się działaniem Google AdSense i skorzystać z możliwości, jakie daje.