Najnowsze trendy w marketingu: jak zwrócić uwagę klientów w dobie informacji?

8 maja 2023
Najnowsze trendy w marketingu: jak zwrócić uwagę klientów w dobie informacji?

Marketing obejmuje działania, które podejmuje się, by promować własne produkty i usługi. Dzięki nim możliwe jest dotarcie do określonego grona klientów, zainteresowanie ich oraz zaspokojenie potrzeb konsumentów. Aby było to możliwe, to warto już dziś znać najnowsze trendy obowiązujące w 2023 roku. A na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego marketing jest ważny? 

Niezaprzeczalnie marketing jest jednym z niezbędnych narzędzi do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Dzięki marketingowi firma może wiele zyskać, w tym zwiększyć:

 • sprzedaż,
 • świadomość marki,
 • lojalność klientów,
 • zasięg,
 • zaangażowanie klientów,
 • zyski,
 • ruch na stronie internetowej,
 • zaangażowanie w social mediach.

Aby marketing był skuteczny, to warto orientować się w aktualnych trendach. A jakie są najnowsze?

3 trendy w marketingu na rok 2023

Trendy w marketingu wyznaczają kierunek zmiany, za którym podążają liderzy w swoich kategoriach. Pozwalają one na kształtowanie branży oraz pokazują, w jakim kierunku warto się udać, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. A o jakich trendach w marketingu warto wiedzieć w 2023 roku?

Po pierwsze – sztuczna inteligencja

Z każdym miesiącem mówi się coraz więcej o sztucznej inteligencji, która ma zrewolucjonizować obecną rzeczywistość. Może ona być wykorzystywana na wielu płaszczyznach, w tym do m.in. analizy danych statystycznych, dostarczania grupom docelowym dostosowanych do ich potrzeb treści czy nawet pomóc w tworzeniu treści! W ten sposób pozwoli na bardziej wydajną pracę oraz organizowanie skuteczniejszych kampanii marketingowych.

Po drugie – medializacja 

Medialność marek może być wyrażona na kilka sposobów, w tym poprzez wydawanie interesujących treści, mających na celu zaangażowanie odbiorców i przybliżenie oferty Twojej firmy. Oprócz tego wykorzystywane tutaj będą różne formaty, w tym wideo, tekst, a nawet audio! Pozwoli to na przyciągnięcie i utrzymanie uwagi potencjalnego klienta, a nawet skutecznie przekona do zakupu świadczonych przez Ciebie usług lub znajdujących się w ofercie produktów!

Po trzecie – influencer marketing

Coraz więcej osób spędza swój wolny czas, przeglądając social media ulubionych idoli. Poruszany tutaj influencer marketing dotyczy wszelkich działań marketingowych, które mają opierać się na współpracy Twojej firmy z influencerem. Obecnie coraz więcej osób zyskuje popularność w sieci, a wybierając odpowiednią osobę, możesz dotrzeć do znacznie większego grona odbiorców. Wiąże się to z licznymi korzyściami, dlatego nic dziwnego, że z pewnością trend ten rozwinie się jeszcze bardziej w 2023 roku!

Co robić, aby być na bieżąco w marketingu? 

W obecnych trendach warto być na bieżąco. Wiele z nich można wykorzystać w planowanych kampaniach marketingowych, dzięki czemu mają one większe szanse na sukces. Nie da się jednak ukryć, że specjalista ds. marketingu musi być ciągle na bieżąco. A jak nadążać za dynamicznymi zmianami w branży? Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na:

 • logiczne wyciąganie wniosków z podanych danych,
 • szybkie reagowanie na zmieniające się otoczenie,
 • testowanie nowych rozwiązań w zakresie contentu oraz pomiar efektywności działań,
 • automatyzacja oferowania i obsługi klienta przez chatboty,
 • zająć się długoterminową strategią marketingową oraz komunikacją.

Warto również pamiętać o tym, że śledzenie wyłącznie dużych marek nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Zwracając uwagę na mniejsze firmy i inspirowanie się ich działaniami, możesz osiągnąć podobny, jak nie lepszy efekty! W końcu to one mogą sprawniej dostosować się do dynamicznych zmian na rynku.

W dzisiejszych czasach dobry marketing jest bardzo ważny. Pomaga firmom m.in. w zwiększeniu świadomości marki, budowaniu lojalności oraz generowaniu sprzedaży. Będąc na bieżąco z panującymi obecnie trendami, z pewnością Twoje wyniki osiągnąć satysfakcjonujący poziom!