Poznaj najważniejsze zasady tekstów SEO

27 lutego 2021
Poznaj najważniejsze zasady tekstów SEO

Treść jest jednym z podstawowych aspektów, mających wpływ na widoczność strony. Pisząc teksty, warto dopasowywać je pod kątem SEO. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak to zrobić i jakie zasady stosować.

SEO – podstawy

Chcąc zrozumieć, na czym polega i jak działa SEO, należy poznać działania wyszukiwarki Google. Jest to najpopularniejsza wyszukiwarka w Polsce, dlatego strony internetowe optymalizuje się według jej wytycznych. Zasada działania jest prosta – wpisuje się interesującą frazę, zapytanie, czy problem, a Google podsyła odpowiedzi i proponowane rozwiązania. Wielu twórcom oraz właścicielom firm zależy, by ich strona znajdowała się najwyżej w wyszukiwaniach, aby zyskać szerokie grono odbiorców oraz zdobyć potencjalnych klientów. W tym celu trzeba przekonać Google, że witryna udzieli satysfakcjonującej i trafnej odpowiedzi. Z pomocą przychodzą wszelkie działania SEO, które mają promować treść strony i utwierdzić Google, że jest ona wartościowa.

Czym jest SEO copywriting?

SEO copywriting to metoda tworzenia treści i redagowania tekstu, która ma pozytywnie wpływać na pozycjonowanie stron internetowych. Artykuły, oprócz zawierania odpowiednich keywords i linków, muszą być merytoryczne oraz zainteresować odbiorców. Pamiętaj, że Google nie toleruje spamerskiej treści. Teksty mają za zadanie nakierowywać Google na słowa kluczowe i utwierdzać go, że warto promować Twoje treści.

Copywriting SEO polega na pomysłowym łączeniu potrzeb i oczekiwań odbiorców z wymogami wyszukiwarek. Podstawą jego działań jest stworzenie ciekawego kontentu, który dodatkowo zaangażuje odbiorców. Aby SEO copywriting przynosił zamierzone efekty, należy poznać oczekiwania oraz preferencje swoich odbiorców i dopasowywać kontent zgodnie z ich zainteresowaniami, jednocześnie dbając o aspekty techniczne, takie jak tytuł, nagłówki, słowa kluczowe czy wciągający lead. Badaniom nt. tego, co interesuje internautów również na przeciwko wychodzi sam Google – oferując nam darmowe narzędzie do analityki trendów i poszukiwanych odpowiedzi.

Tworzenie tekstów SEO – główne zasady

By stworzyć oryginalne teksty, zgodnie z zasadami SEO, należy zastosować się do kilku kluczowych rad:
1. Analiza rynku – poznanie aktualnych potrzeb internautów, pozwoli wpasować się w obecne trendy. Przed stworzeniem contentu, dowiedz się, o czym najchętniej się czyta.

2. Wartościowa treść – profesjonalni copywriterzy tworzą teksty, które zaciekawią odbiorcę i pozwolą zwiększyć ruch na stronie. Niezbędna jest tu nie tylko wiedza na temat pozycjonowania, ale również lekkie pióro i kreatywność. Należy korzystać z aktualnych informacji, nieustannie poszerzać wiedzę i wykorzystywać najnowsze trendy, a nie te z poprzednich lat.

3. Optymalna długość tekstu – opublikowany tekst powinien mieć odpowiednią długość, ale jednocześnie nie może znudzić odbiorcy. Musi zawierać wszelkie potrzebne informacje, słowa kluczowe czy linki. Ważny jest też podział tekstu na akapity oraz nagłówki.

4. Dobór słów kluczowych – keywords wpływają na pozycję strony w wyszukiwarkach i pozwalają na jej rozwój. Aby trafić do wybranego grona odbiorców, należy zdobyć informacje, jakich fraz wyszukują oni w Google. Bez tej analizy nie będziesz wiedział, jak optymalizować treść. Celem jest, aby Twoja strona pojawiła się po wpisaniu wszystkich fraz przez grupę ludzi, na której Ci zależy.

5. Linkowanie – ważne jest inteligentne ustawianie adresów URL, czyli linków, które będą prowadzić do innej strony. Jest to kluczowy element, który wpływa na proces pozycjonowania. Optymalna ilość linków pozwoli Twojej stronie osiągnąć wysokie wyniki wyszukiwania.

6. Aktualizowanie starszych wpisów – warto to robić, by zachować dobrą pozycję artykułów w wynikach wyszukiwania i dostarczyć czytelnikowi potrzebną wiedzę, dopracowując artykuły do perfekcji.

Treść SEO – strona techniczna

Oprócz wyżej wymienionych zasad, podczas tworzenia treści należy przywiązywać szczególną uwagę do wymogów technicznych. Należą do nich:
1. Tytuł – dobrze, by zawierał frazę kluczową i zachęcał do przeczytania artykułu. Powinien mieć maksymalnie 55-60 znaków.
2. Nagłówki, śródtytuły – wpływają na czytelność tekstu.
3. Pogrubienia, kursywa – wykorzystuje się te sposoby, by podkreślić słowa kluczowe i zwrócić uwagę na inne ważne frazy.
4. Grafiki – dobór odpowiedniej grafiki uatrakcyjni treść. Ważne, żeby zdjęcie pasowało do opisywanego tematu. Zadbaj o jak najwyższą jakość, parametry i wymiary obrazu. Pamiętaj też, by uzyskiwać je z legalnych źródeł, np. z banków zdjęć.
5. Meta dane – mają zachęcić odbiorcę do wejścia w stronę lub kliknięcia linku.
6. Adres URL – jego odpowiednia konstrukcja pozwoli na wyróżnienie Twojej treści w wynikach wyszukiwania i wzmocni pozycjonowanie. Kluczowe jest użycie konkretnej frazy.

Zasady SEO – przydatne narzędzia

Z pewnością zauważyłeś, że istnieje sporo zasad, których trzeba przestrzegać, aby działania SEO przynosiły zamierzone efekty. W tym celu możesz użyć kilku prostych narzędzi, które sprawdzą, czy Twoje artykuły spełniają wszystkie wytyczne:

  • SurferSEO – płatne narzędzie, używane przez SEO-wców oraz copywriterów. Po podaniu słowa kluczowegonarzędzie analizuje konkurencje i proponuje inne frazy, śródtytuły oraz doradza optymalną długość tekstu;
  • SEO Content Editor – jest bezpłatny i analizuje treść pod kątem SEO;
  • Yoast Seo – wtyczka, która pomaga optymalizować treści i doradza, co należałoby jeszcze poprawić.

SEO – najczęstsze błędy

Tworząc treści zoptymalizowane pod kątem SEO, warto znać najczęściej popełniane błędy, by wystrzegać się ich powielania.

Należą do nich:

  • nieokreślona grupa docelowa – ustalenie odbiorców, do których chce się trafić to klucz do sukcesu. Bez wcześniejszej analizy Twoje działania nie będą efektywne;
  • nie przeanalizowanie konkurencji – rynek to miejsce konkurencji i zdobywania klientów oraz odbiorców. By wiedzieć, jakie działania podjąć, należy poznać swoich rywali;
  • brak analizy słów kluczowych – przed stworzeniem treści należy dowiedzieć się, jakie frazy i zagadnienia są obecnie najczęściej wpisywanie i wykorzystać tę wiedzę w praktyce;
  • zbyt krótka treść – artykuł musi w pełni wyczerpywać temat być rzetelny, zaspokajać ciekawość użytkownika i poruszać nurtujące go kwestie. Pamiętaj, że tekst nie może być plagiatem.

Podsumowując, SEO (ang. Search Engine Optimization) to proces, polegający na optymalizacji strony internetowej, przy uwzględnieniu działania wyszukiwarek. Działania SEO obejmują dopasowywanie i tworzenie stron www w taki sposób, by osiągała wysokie pozycje, np. poprzez dobór odpowiednich słów kluczowych. Zdobycie wiedzy na temat SEO to nie lada wyzwanie. Jednak poznanie wszystkich zasad i korzystanie z nich sprawi, że strona zyska na popularności, a Ty zdobędziesz szersze grono odbiorców, co pozwoli na rozwój Twojej działalności.