Reklamowanie adwokatów i radców prawnych

20 lutego 2023
Reklamowanie adwokatów i radców prawnych

W dzisiejszych czasach reklamowanie usług to gwarancja wzrostu sprzedaży i nowych klientów – w końcu każda firma musi ich pozyskiwać, aby móc się rozwijać. Niestety, nie wszystkie branże mają tak łatwo, gdyż niektórych obejmują spore regulacje oraz ograniczenia. W przypadku aptek czy placówek medycznych istnieje całkowity zakaz reklamowania. A jak to jest w przypadku adwokatów i radców prawnych? Co możesz, a czego powinieneś się wystrzegać?

Adwokaci i radcy prawni a reklamowanie 

Być może nie każdy Twój klient zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega Twój zawód. Praca adwokata opiera się na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad, sporządzaniu opinii czy opracowywaniu projektów aktów w kontekście prawnym, a także występowaniu przed sądami i urzędami. Natomiast radca prawny to prawnik, który ma podobny zakres możliwości, jednak nie może brać udziału w sprawach karnych i karnoskarbowych w charakterze obrońcy.

Istnieje kilka mniejszych bądź większych różnic, jednak czy mają one tak duże znaczenie przy reklamie? Jak się okazuje – tak. W przypadku adwokata zgodnie z Kodeksem etyki adwokackiej obowiązuje go zakaz korzystania z reklamy oraz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu. Nie oznacza to, że adwokat nie może informować o świadczonej przez siebie pomocy prawnej. Zgodnie z prawem, można to robić na wiele sposobów, w tym poprzez: 

  • umieszczanie informacji na dokumentach firmowych, 
  • wydawanie broszur lub informatorów, 
  • stosowne oznaczenie siedziby kancelarii, 
  • umieszczanie informacji na stronie internetowej i w prasie. 

Większą swobodę mają tutaj radcy prawni, gdyż ich Kodeks etyki radcowskiej nie ma tak restrykcyjnych zasad. Oczywiście dozwolone jest informowanie o wykonywaniu zawodu oraz działalności, jednak obowiązuje tutaj zakaz udzielania informacji niezgodnych z rzeczywistością lub wprowadzających w błąd. To samo dotyczy naruszania tajemnicy zawodowej czy ograniczenie klientowi swobodę wyboru poprzez powoływanie się na osobiste wpływy lub znajomości. 

Kancelaria w sieci – na czym polega jej promowanie?

Na współczesnym rynku istnieje tak wiele firm, że nie zawsze masz możliwość szybkiego wybicia się. Nic zatem dziwnego, że chcesz zadbać o promocję swojej działalności i to zgodnie z prawem. Sprowadza się to przede wszystkim od działań w internecie, gdyż teraz to właśnie stamtąd ludzie, w tym Twoi przyszli klienci szukają informacji oraz sprawdzają poszczególne oferty. Promocja Twojej kancelarii opiera się tutaj na działaniach polegających na przekazywaniu informacji klientom w celu zwiększenia świadomości o oferowanych przez nią usługach. Jednak, jak się od tego zabrać? Kwestia ta bazuje przede wszystkim na nowoczesnych narzędziach internetowych, które ułatwiają codzienną pracę oraz kontakt z klientem. A co można zrobić, aby dodatkowo się wypromować? Warto postawić głównie na: 

  • pozycjonowanie – kodeksy etyki nie zabraniają zarówno adwokatów, jak i radcy prawnemu posiadania własnej strony internetowej, a jest ona świetnym narzędziem promocyjnym, gdyż dbając o pozycjonowanie, więcej osób znajdzie Cię w wyszukiwarce, 
  • content marketing – jest to świetny sposób na pokazanie światu swoich możliwości oraz wiedzy. Opiera się głównie na publikowaniu na stronie internetowej lub social mediach treści, takich jak artykuły czy fachowe odpowiedzi na pytania, 
  • social media – obszar ten to obecnie najlepsza metoda przyciągania uwagi potencjalnych klientów. Prowadząc je z pasją i zaangażowaniem, możemy skutecznie komunikować się ze swoimi odbiorcami.

Jak cienka jest granica między reklamą a informowaniem?

Początki każdej kancelarii adwokackiej czy radcowskiej są trudne. Co prawda budowanie swojej firmy oraz renoma wymagają czasu, jednak warto uwzględnić bezpieczny i zgodny z zasadami etyki danego zawodu sposób reklamowania. W ten sposób masz szansę się wybić na rynku i rozwijać, bo jak wiadomo, “reklama jest dźwignią handlu”. Stanowi nieodłączny element każdej branży usługowej. Musisz jednak pamiętać o tym, że granica pomiędzy zakazaną reklamą a informowaniem jest w tym przypadku bardzo cienka. Pomogą tutaj cenne wskazówki, które stanowią dotychczasowe orzecznictwo sądów w sprawach dotyczących reklamowania usług prawniczych. Warto je przeanalizować przed przystąpieniem do jakiejkolwiek kwestii związanej z promocją lub marketingiem, gdyż lepiej uczyć się na błędach – swoich i cudzych.

Warto również wiedzieć, że wiele sytuacji to indywidualne przypadki, z których można wyciągnąć jakieś wnioski. Na przykład wywieszenie dużego baneru informującego o usługach radcy prawnego przed sądem uznane jest za działanie niedozwolone. Podstawą tego były działania natarczywe, które nie powinny mieć miejsca. Natomiast rozdawane ulotki uznaje się za działanie skierowane do osób poszukujących pomocy prawnej, coś jak wyciągnięcie pomocnej dłoni. Jednak i tutaj stąpamy po cienkim lodzie. Co więcej, w kwestii reklamowania swoich usług wystrzegajmy się takich działań, jak: 

  • porównywanie się z innymi podmiotami świadczącymi podobne usługi, 
  • powoływanie się na znajomości, 
  • informowanie o swoich klientach bez ich zgody. 

Teoretycznie wolny rynek powinien umożliwiać Ci rozwój, m.in. za pomocą reklamy Twojej firmy. Niestety, niektóre profesje obejmuje odgórny zakaz reklamowania lub różnego rodzaju ograniczeniu. Warto zatem już na samym początku wiedzieć, jak dobrze się reklamować, aby nie mieć w przyszłości problemów.