Słowa lub jak kto woli – frazy kluczowe

5 grudnia 2022
Słowa lub jak kto woli – frazy kluczowe

Słowa mają w sobie niezwykłą moc – mogą informować, uszczęśliwiać czy ranić, a wszystko w zależności od ich doboru oraz intencji osoby mówiącej. Jednak słowo pisane w dzisiejszych czasach również nabiera dużego znaczenia, gdyż pozwala nam odnajdywać informacje w sieci i nie tylko. Prowadząc stronę lub blog firmowy, z pewnością spotkałeś/aś się z pojęciem słowa kluczowe. A czym one są oraz dlaczego warto się nimi zainteresować?

Frazy kluczowe – o czym mówią?

Słowo kluczowe, często nazywane również hasłem czy frazą kluczową, stanowi nic innego jak słowo, które po wpisaniu w wyszukiwarkę, może dobrać najbardziej odpowiednie treści. Powinny być one umieszczane na stronie internetowej, aby witryna mogła osiągnąć jak najwyższą pozycję w wyszukiwaniach. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że zarówno procesy optymalizacji, jak i content marketingu, czy też linkbulding w znacznym stopniu opierają się na słowach kluczowych? Oprócz wysokiego pozycjonowania można nimi osiągnąć wysoki współczynnik konwersji. Aby móc jak najlepiej je dopasować, warto przeprowadzić małą analizę i odpowiedzieć sobie na kilka pytań, takich jak: 

  • czy dana fraza jest adekwatna do zawartości strony?,
  • jak często dana fraza jest wyszukiwana?, 
  • czy Twoja strona wyświetla się dla danej frazy?. 

Z uwagi na liczne problemy z doborem słów kluczowych, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z ich rodzajem. A jakie wśród nich można wyróżnić?

Frazy kluczowe – rodzaje

Miliony różnych słów, które możemy wypowiedzieć lub zapisać daje nam znaczne pole do popisu w przypadku fraz kluczowych. W końcu nie są one sobie równe – różnią się długością czy zastosowaniem. Z uwagi na to, zanim pojawią się na Twojej stronie lub w tekście, warto zapoznać się z ich podziałem i stwierdzić, kiedy które sprawdza się najlepiej.

Ogólne słowa kluczowe

Zbudowane są z 1-2 słów i nie są sprecyzowane. Używają ich osoby, które poszukują ogólnej kategorii produktu, np. sukienka, czarne spodnie. W przypadku fraz ogólnych konkurencja na rynku jest stosunkowo duża, dlatego nie warto opierać na nich całej swojej strategii pozycjonowania. 

Brandowe frazy kluczowe

Brand to pojęcie szerokie, obejmujące ogólną świadomość marki. Oznacza to, że tego typu frazy zawierają nazwę danej firmy. Sprawdzają się, gdy użytkownik nie zna lub zapomina pełny adres strony www jakiejś marki. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to zdecydowanie powinieneś postawić na brandowe słowa kluczowe!

Frazy kluczowe typu long tail

Są to tak zwane frazy z długim ogonem. Składają się one z więcej, niż dwóch wyrazów, dzięki czemu Twój klient lub odbiorca z internetu może trafić na konkretny produkty. Są precyzyjne i najczęściej uwzględniają pełną nazwę danego przedmiotu. 

Branżowe frazy kluczowe

Branża to najmniejsza jednostka klasyfikacji gospodarczej, która może obejmować usługi lub produkowane towary. Wyróżnia się wiele branż, w tym chemiczne, odzieżowe, sportowe czy kosmetyczne. Oznacza to, że branżowe frazy kluczowe pozwalają odbiorcy znaleźć w internecie informacje z danej branży. 

Frazy kluczowe wspomagające kampanie reklamowe

Reklama to obowiązkowy element, o który powinna zadbać każda mniejsza i większa firma. W dzisiejszych czasach coraz chętniej w tym celu wykorzystuje się media społecznościowe, takie jak Instagram, Facebook czy Twitter. Aby móc odnaleźć postawy o konkretnej tematyce używa się hashtagu (#), którymi mogą właśnie być frazy kluczowe wspierające reklamę. 

Frazy kluczowe opisujące problemy

Wiele osób trafia na wadliwe sprzęty lub akurat przydarzyła im się ich awaria. Najprostszym rozwiązaniem jest wpisanie frazy, np. “zmywarka bosch nie działa”, “samsung galaxy S6 reklamacja”. Takie oraz inne dylematy mogą stanowić źródło fraz kluczowych opisujących problemy. 

Frazy kluczowe z danymi osobowymi

Jak sama nazwa mówi, są bezpośrednio związane z informacjami, które są publicznie dostępne. Najczęściej sprowadza się to do nazwiska, adresu czy numeru telefonu do danej firmy. Uwzględniając je, internauta może Cię łatwo znaleźć i internecie i przejrzeć Twoją ofertę. 

Frazy kluczowe – jak je skutecznie znaleźć?

Skuteczne frazy kluczowe są dopasowane do potrzeb użytkownika, jednocześnie zachowując pełną zgodność z tym, co przedstawia dana podstrona. Aby móc skutecznie znaleźć nowe słowa kluczowe, warto przede wszystkim postawić na narzędzia ułatwiające tę czynność.

Do nich zaliczyć można:

  • google keyword planner,
  • ubersuggest, 
  • keyword tool,
  • senuto, 
  • semstorm.

Poprzez tego rodzaju narzędzia, możemy o wiele szybciej znaleźć odpowiadające nam słowa kluczowe. Jego dobór ma niezwykle duży wpływ na pozycjonowanie, gdyż znaleźć się mogą w takich miejscach, jak tytuł, znacznik H1 czy meta opis. Co więcej, chętnie są wykorzystywane w samej treści z umiarkowaną częstotliwością, aby spełniać wszystkie kryteria SEO. 

W internecie duże znaczenie ma to, jakich słów użyjemy. W SEO wybór odpowiednich fraz kluczowych to jeden z najważniejszych kroków, który warunkuje powodzenie w pozycjonowaniu. Dodatkowo mają decydujące znaczenie w efektywnej kampanii oraz dalszym rozwijaniu się firmy w sieci.