Writing goals – ustal osiągalne cele

15 marca 2022
Writing goals – ustal osiągalne cele

Każdy sukces zaczyna się od wyznaczenia sobie celów – mniejszych bądź większych, co pozwala ustalić ramy czasowe i zaplanować efektywne działanie. W przypadku autorów piszących książki lub publikujących swoje treści w internecie np. na blogu, idealnie sprawdzą się zasady dotyczące writing goals. Stosowanie się do nich umożliwia nie tylko efektywniejszą pracę, ale także pozwala na zachowanie odpowiednich proporcji między wykonywaną pracą a życiem osobistym. Czym jeszcze charakteryzuje się writing goals i czy warto wdrożyć te zasady w swoje życie?

Czym jest writing goals?

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o writing goals, które stosowane są przez wiele osób zajmujących się tworzeniem wszelkiego rodzaju treści. Jest to nic innego, jak swego rodzaju metoda opierająca się o ustalenie większych (głównych) oraz mniejszych (pobocznych) celów w czasie procesu twórczego. Ich wdrożenie w życie pomaga ustalić ramy czasowe oraz skrupulatnie zaplanować działanie, przez co stajemy się bardziej efektywni, mamy motywację, a stworzone przez nas materiały są wysokiej jakości. Jednak, writing goals składa się z kilku zasad, które można ustalić według metody SMART, czyli:

  • S – specific, polegającego na postawieniu sobie konkretnego oraz realnego celu,
  • M – measurable, polegającego na ustaleniu wymiernego celu,
  • A – achievable, polegającym na wybraniu sobie osiągalnego celu,
  • R – relevant, polegającym na uwzględnieniu tylko znaczącego i istotnego celu,
  • T – timely, polegającym na osadzenie celu w konkretnych ramach czasowych.

5 wskazówek dotyczących writing goals

Pisząc, bez celu w bardzo łatwy sposób możemy stracić koncentrację lub poczucie czasu. Często jednak, mimo to nie jesteśmy w stanie ich osiągnąć, co wiąże się z nierealnymi wymaganiami. Jak zatem pisać, aby skończyć ustalony przez siebie projekt? Oto 5 przydatnych wskazówek!

Postaw sobie realny cel!

Chęć szybkiego ukończenia pracy rzadko kiedy idzie w parze z motywacją i wysoką jakością tworzonych treści. Właśnie dlatego warto usiąść i zastanowić się, ile realnie jesteśmy w stanie poświęcić czasu na pisanie, uwzględniając przy tym zachowanie zdrowego balansu. Sprawdzi się tutaj ustalenie mniejszego, tzw. dziennego celu, który opiera się, chociażby na:

  • pisaniu 1500 słów,
  • poświęceniu 3 godzin na pracę
  • ukończeniu jednego rozdziału.

Dzięki temu zapobiegniemy przedwczesnemu wypaleniu oraz będziemy mieć czas dla siebie i rodziny.

Stwórz wymierne cele

Osiągnięcie pierwszych celów sprawia, że czujemy przypływ motywacji, dzięki czemu chcemy stać się jeszcze lepszym pisarzem. Jednak ustalenie sobie jednego, odgórnego postanowienia często sprawi, że nie wiemy, jak go osiągnąć. Zatem dobrze jest zastosować tzw. schodki, na których szczycie umieścimy nasz cel, a każdy kolejny stopień uznać za mniejsze osiągnięcia. W ten sposób jesteśmy w stanie na bieżąco sprawdzać i śledzić swoje postępy, co na dłuższą metę pomoże rozwinąć codzienne nawyki pisania.

Śledź swoje postępy

Bieżące śledzenie postępów, to nawyk, który powinna wyrobić sobie każda osoba początkująca. Jest to niezależne od tego, czy nasz projekt pisarski dotyczy scenariusza, książek czy artykułów. W każdym przypadku warto śledzić swoje cele i na bieżąco sprawdzać, na jakim jest się etapie. Najlepiej sprawdzi się tutaj kalendarz – zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.

Bądź odpowiedzialny

Bycie odpowiedzialnym pomaga w wywiązywaniu się z obowiązków oraz osiąganie wyznaczonych celów. Jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie mogą pojawić się różnego rodzaju wymówki, przez co tracimy z oczu swoje długoterminowe cele. Wykształcenie regularnych nawyków oraz odpowiedzialne podchodzenie do wyznaczonego celu znacząco zwiększa szanse osiągnięcia sukcesu.

Znajdź swoją motywację

Wielu z nas zastanawia się, gdzie szukać motywacji do rozpoczęcia lub kontynuowania swoich prac. Jak zatem na nowo z radością i zapałem zacząć pisanie, dążąc do całkowitej realizacji celu głównego? Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu nagród, np. będę pisać codziennie do końca miesiąca lub w ciągu miesiąca napiszę kilkanaście stron. Po wypełnieniu swojego postanowienia następuje czas na nagrodę. Inną motywacją do pisania może być:

  • posłuchanie podcastu o pisaniu,
  • czytanie blogów osób, które pracują nad własnymi projektami,
  • obejrzenie filmów z autorami przemawiającymi na konferencjach pisarskich,
  • dodanie się do grupy z lokalni pisarzami.

Dlaczego warto wdrożyć writing goals?

Pisanie tekstu nie jest łatwą sztuką, gdyż wymaga od autora pewnych umiejętności oraz samodyscypliny. W tym przypadku sprawdza się wdrożenie w życie writing goals, których ustalenie wprowadza pewien porządek w czasie pracy oraz zapewnia odpowiedni balans między tworzeniem tekstu, a życiem prywatnym. W ten sposób zapobiega zbyt szybkiemu wyczerpaniu pokładów kreatywności, a także sprawia, że stworzona przez nas treść jest bardziej wartościowa. Ponadto sam tekst staje się bardziej zrozumiały dla przyszłego czytelnika, a ilość błędów jest w znacznym stopniu zredukowana.

Do innych zalet wynikających z writing goals zaliczyć można:

  • sukcesywne postępy w pisanej pracy,
  • redukcja ryzyka wypalenia przy tworzeniu treści,
  • dotrzymywanie terminów oddawania/publikowania swoich prac.

Najczęściej, jeśli cele dotyczące pisania nie są jasno sprecyzowane, to ciężko jest je zrealizować w wyznaczonym terminie. Z uwagi na to, ustalenie writing goals umożliwi efektywną i przede wszystkim regularną pracę, dzięki której jesteśmy na bieżąco z tworzonymi materiałami.