Zasady budowania wiarygodnej marki

16 stycznia 2023
Zasady budowania wiarygodnej marki

W dzisiejszych czasach na rynku mamy do czynienia z coraz to bardziej różnorodnymi markami, które oferują swoje produkty i usługi. Aby móc wybić się na tle konkurencji, warto już na samym początku skupić się na budowaniu silnej i wiarygodnej marki. Proces ten jest kompleksowy i wielokanałowy jednak z pewnością warto! Zatem, jakie korzyści wynikają z budowania wiarygodnej marki oraz na czym to polega?

Wiarygodna marka – czym jest?

Niezaprzeczalnie, w dzisiejszych czasach wiarygodność marki jest niezwykle ważna. Ustala się ją za rodzaj zapewnienia użytkownika o tym, że dbasz o niego oraz jesteś w stanie zagwarantować wysoką jakość i bezpieczeństwo. Jednak sama oferta produktów może nie dawać tutaj jasnego przesłania. Warto zatem podjąć kilka działań oraz przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam w znaczący sposób podnieść wiarygodność marki. 

Zasada pierwsza – świadomość marki

Współpracując z różnymi osobami, można spostrzec, że nieświadomość misji, która przyświeca marce, jest dość powszechna. Jak się okazuje, wiedza biznesowa i marketingowa może nie wystarczyć, jeśli ktoś zada nam tak proste pytanie, jak:

 • po co Twoja firma i marka istnieje,
 • jaki cel ma Twoja marka,
 • co chcesz zmienić w życiu swoich konsumentów.

W dzisiejszych czasach warto samodzielnie określić swoją rolę, zamiast czekać, aż społeczeństwo nam ją wystarczy. W końcu, wbrew pozorom nie tylko wielkie korporacje powinny ustalić i zapisać wartości, którymi chcą się kierować oraz jasno sprecyzować swoją misję. Wówczas zarówno pracownicy, jak i klienci będą wiedzieć, z jaką organizacją mają do czynienia.

Zasada druga – komunikacja z klientem

Komunikacja z klientem to ważny filar budowania każdej firmy. Wpływa on nie tylko na wiarygodność marki, ale także sposób jej postrzegania czy renomę. Do tradycyjnych form komunikacji z klientem zalicza się: 

 • kontakt w punkcie stacjonarnym/siedzibie firmy,
 • rozmowa telefoniczna, 
 • droga mailowa. 

Metody te są znane od lat i skutecznie sprawdzają się zarówno u osób młodych, jak i starszych. Jednak samo umożliwienie komunikacji, to nie wszystko. Należy również zadbać o jak najlepsze zrozumienie problemu klienta lub doradzanie mu. W ten sposób poczuje, że zależy nam na nim i nie tylko będzie przekazywał pozytywne komentarze odnośnie Twojej firmy, ale także wróci. 

Zasada trzecia – obecność w social mediach

Żyjemy w czasach social mediów – ma je niemalże każdy. Z uwagi na ich popularność Twoja firma powinna mieć chociaż jeden kanał w mediach społecznościowych. Powinien on zrzeszać jak największą liczbę osób wchodzących w skład grupy docelowej.

Możesz postawić na: 

 • Facebook, 
 • Instagram, 
 • Youtube. 

Każdy z tych formatów pozwoli nam na przekazanie rzetelnej wiedzy oraz postawienie się w pozytywnym świetle. Pozwoli na zbudowanie wiarygodności, a nawet wizerunku eksperta. Stawiając na blogi, podcasty, filmiki instruktażowe czy inne tego typu rzeczy, integrujesz się z internautami, którzy są lub mogą być Twoimi klientami. Jednak w social mediach jest kilka ważnych zasad, w tym, abyś był aktywny, komentował, wchodził w interakcję oraz po prostu budował relacje z odbiorcami.

Zasada czwarta – strona internetowa

Profil na social mediach to jedno, a własna strona – to drugie. Wiele osób zapomina o tym, że w dzisiejszych czasach, jeśli nie można znaleźć czegoś w internecie – to tego nie ma. Podobnie jest z firmą. Nie każdy człowiek korzysta z social mediów lub w pierwszej kolejności szuka na nich potrzebnych mu informacji. Najczęściej wpisuje w wyszukiwarkę interesującą go frazę, szukając w wynikach wyczerpującej odpowiedzi. Być może zawierać ją będzie Twoja strona? Posiadając ją, możesz udostępnić swój adres, kontakt, ofertę, a nawet postawić na FAQ czy bazę wiedzy. Wówczas za pośrednictwem artykułów, przyciągniesz do siebie większą ilość osób, które żądne wiedzy, znajdą u Ciebie wyczerpująca odpowiedź na nurtujące pytania. Co więcej – być może skłoni ich to do zainteresowania się Twoją ofertą? Z pewnością warto spróbować, chociażby dla możliwości stworzenia wiarygodnego wizerunku!

Zasada piąta – ustal swój target

Budowanie wiarygodnego wizerunku nie ma znaczenia, jeśli nie wiemy, do kogo mają być kierowane treści czy ogólna oferta. Target określa się zawsze na starcie marki i polega na ustaleniu, do jakiej grupy docelowej przeznaczone są produkty w ofercie lub usługi. W końcu są docelowi klienci. Poprzez właściwe ustalenie targetu, można odpowiednio zmodyfikować resztę działań firmy, w tym działania biznesowe i marketingowe.

Określając target, warto uwzględnić takie kwestie, jak: 

 • miejsce i rodzaj pracy, 
 • co robi na co dzień, 
 • wykształcenie,
 • wiek i płeć, 
 • miejsce, w którym przebywa. 

Ustalenie podstawowych informacji pomoże jak najlepiej dopasować wszelkie działania.  W ten sposób w oczach stałych i potencjalnych klientów staniesz się bardziej profesjonalny i wyrozumiały.

Jakie korzyści wynikają z wiarygodnej marki?

Budowanie silnej i wiarygodnej marki to nie lada wyzwanie. Sam proces jest wieloetapowy i uwzględnia wiele różnych zmiennych, które na bieżąco należy zmodyfikować. Jednak czy warto? W zupełności tak! Ceniona przez klientów marka wyróżnia się licznymi korzyściami, w tym: 

 • kojarzenie Ciebie z Twoją branżą – stajesz się rozpoznawalny w swojej dziedzinie, 
 • skracasz dystans – widoczna marka sprawia, że nawet nowi klienci czują, że już Cię znają, przez co szybciej ufają Twojej firmie i są bardziej skłonni do współpracy, 
 • wyprzedzasz konkurencje – bycie na szczycie w danej branży oznacza, że konkurencja nie staje się dla Ciebie problemem, aczkolwiek każdy patrzy Ci na ręce, 
 • przyciągasz wyedukowanych klientów – wówczas są nie tylko świadomi wartości Twoich usług, ale także są w stanie lepiej opisać je znajomym, 
 • możesz drożej wyceniać swoje produkty i usługi – w końcu Twojej wysokiej jakości usługi i produkty są jednymi z najlepszymi na rynku. 

Budowanie wizerunku firmy to nie lada orzech do zgryzienia. Z pewnością napotkamy wiele trudności po drodze, jednak nie jest to nic, czego nie uda się pokonać. Jednak znajomość tych kilku zasad z pewnością pomoże nam szybciej osiągnąć cel, jakim jest zbudowanie wiarygodnej marki.