Media społecznościowe dostarczają nam gigantycznej ilości informacji na każdy temat. Chcąc być na bieżąco, klikasz bez zastanowienia w kolejny link, który okazuje się… nieprawdziwy. Być może kojarzysz zjawisko fake news na social mediach, jednak czy wiesz, czym ono jest, a także jak można je rozpoznać i zwalczyć? Oto garść najważniejszych informacji!
Czym jest fake news?
Określenie “fake news” wiąże się bezpośrednio ze świadomą lub nieświadomą dezinformacją odbiorców. Obejmuje ona przekazywanie fałszywych informacji, których celem jest wprowadzenie w błąd, wzbudzenie określonych emocji czy przekonanie do danego poglądu. Dzięki nim nadawca komunikatu może mieć zysk finansowy lub polityczny, nasila propagandę lub pogłębia podziały społeczne. Fake newsy w mediach społecznościowych mogą przybierać różną formę, takich jak:
- posty,
- grafiki,
- odnośniki do stron internetowych z fałszywymi informacjami,
- materiałów video,
- “łańcuszków” przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów.
Jak rozpoznać fake news?
Używając na co dzień social mediów, warto wiedzieć, jakie wyzwania może rzucać zjawisko fake newsów oraz jak szybko, ale skutecznie, je rozpoznać. W tym celu należy przede wszystkim zweryfikować:
- źródła podawanych informacji, które powinno odnosić się np. do agencji prasowych, stron rządowych czy publikacji naukowych,
- treść, którą zawiera ten jakże chwytliwy tytuł, gdyż mogą się one diametralnie różnić,
- autora, który stworzył dany materiał,
- załączone zdjęcia i filmy, którymi dość łatwo można manipulować,
- datę publikacji z datą wydarzenia oraz porównać je z innymi źródłami.
W jaki sposób można zwalczyć fake newsy, a jednocześnie się przed nimi bronić?
Media społecznościowe to platformy gromadzące wiele tysięcy, jak nie milionów osób. Stanowią idealną wylęgarnię fake newsów – wystarczy podać jedną fałszywą informację, a fala nieprawdziwych informacji zalewa social media. Stoi za tym kilka czynników, w tym brak weryfikacji. A zatem, co możesz zrobić, aby uniknąć tego problemu, a jednocześnie z nim walczyć? W tym celu zaleca się:
- czerpanie informacji tylko ze sprawdzonych źródeł, czyli w tym przypadku dużych, uznanych mediów lub od rzetelnych dziennikarzy,
- korzystanie z dłuższych analiz, a nie krótkich informacji,
- udostępnianie dalej tylko zweryfikowanych informacji,
- potwierdzenie swoich informacji w przynajmniej 2-3 niezależnych źródłach,
- śledzenie oficjalnych profili walczących z dezinformacją.
Internet, w tym social media są pełne fake newsów, które powoli stają się zjawiskiem charakterystycznym dla współczesnych ludzi. Ich charakter ma na celu błagać, szokować czy krzyczeć, bylebyś tylko w niego kliknął. Musisz zatem wiedzieć, jak z nimi walczyć oraz na czym polega weryfikacja informacji wpływających do Ciebie.