Pracując w branży internetowej, z pewnością zauważyłeś/aś, jak ważna jest reklama. W XXI wieku każda firma walczy o uwagę swoich stałych oraz potencjalnych klientów na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach znaczną rolę w rozwoju firmy, tworzeniu jej renomy czy podnoszeniu sprzedaży odgrywają dwa pojęcia – content marketing oraz reklama natywna. Kwestie te są coraz częściej mylone, zatem na czym dokładnie polegają, a także czym się różnią?
Content marketing – na czym polega?
Content marketing to nic innego jak treść wyróżniająca się wysoką jakością oraz rzetelnością. Wówczas na Twojej stronie – blogu czy w social mediach pojawiają się wpisy zawierające naprawdę ciekawe oraz wzbudzające zainteresowanie informacje. Pod pewnymi względami składają odbiorców do zaangażowania się w dyskusję oraz przemyślenia kilku kwestii. Jednak, jakie jest jego zastosowanie w marketingu? Celem content marketingu jest przede wszystkim budowanie trwałych relacji z odbiorcami, np. za pomocą:
- artykułów na stronę,
- infografik,
- e-booków,
- poradników video,
- podcastów,
- webinarów,
- blogów.
Oznacza to, że kwestia ta obejmuje przede wszystkim tworzenie oraz publikowanie interesujących treści, przez co jesteśmy w stanie przyciągnąć uwagę docelowej grupy odbiorców. Zatem, jakie przynosi korzyści oraz czy content marketing ma jakieś negatywne strony?
Content marketing – zalety
Obecnie najpopularniejszym oraz efektywnym sposobem na pozyskiwanie nowych klientów jest content marketing. Wynika to z faktu, iż pozwala na długoterminowe korzyści, takie jak:
- wzrost zasięgu Twojej strony,
- wzrost sprzedaży,
- wzrost liczby nowych i lojalnych klientów,
- budowanie renomy marki,
- budowanie trwałych relacji z klientami.
Content marketing – wady
Bez dwóch zdań content marketing to jedno z najbardziej efektywnych i najmniej inwazyjnych narzędzi, które mogą służyć Ci do promocji marki. Jednak istnieje kilka kwestii, które mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek. Do nich zalicza się:
- nadmierne brandowanie i eksponowanie marki w treści,
- treści spamowe, czyli narzucanie odbiorcom niechcianych komunikatów,
- powielanie tych samych treści,
- brak strategii i zorganizowania,
- publikowanie niesprawdzonej treści odznaczającej się niską jakością.
Reklama natywna – co warto o niej wiedzieć?
Nie da się zaprzeczyć, że w dzisiejszych czasach o uwagę klienta trzeba walczyć. Pomóc może Ci w tym reklama natywna, która jest formą nieinwazyjnej reklamy stanowiącej integralną część treści medialnych. Można śmiało powiedzieć, że zlewa się z otoczeniem – zarówno w treści pisanej, jak i graficznej. Najczęściej emitowane są poza środowiskiem marki i mają charakter wymiany lub dodatkowego elementu, który pozwoli zrozumieć sens całego tekstu. Reklamą natywną może być:
- artykuł sponsorowany,
- treści content marketingowe,
- posty sponsorowane na social mediach,
- nienachalna grafika na zdjęciu,
- treści video,
- tekst w gazecie lub książce,
- lokowanie produktu.
Warto zaznaczyć, że reklama natywna nie może być nachalna czy irytująca. Jednak pojęcie to jest względne i subiektywne w zależności od użytkownika. A jakie są jej pozytywne i negatywne strony?
Reklama natywna – zalety
Reklama natywna jest coraz chętniej wybierana przez klientów do pozyskiwania informacji o produkcie. Przekłada się to na sprzedaż czy wzrost zainteresowania produktem. Jednak to nie są jedyne zalety reklamy natywnej, gdyż do nich zaliczyć można także:
- wiarygodność,
- interakcja między klientem a reklamodawcą,
- zwiększona rozpoznawalność marki,
- szerokie możliwości targetowania.
Reklama natywna – wady
Niestety, jak każda kwestia w marketingu, reklama natywna ma również swoją ciemną stronę. Działania z nią związane przede wszystkim mogą Cię narazić na:
- zwiększone koszty,
- zły PR w przypadku braku wartościowych treści,
- ryzyko wzbudzenia poczucia oszukania w kliencie.
Content marketing a reklama natywna – najważniejsze różnice
Zapewne zauważyłeś, że przy reklamie natywnej zostało użyte pojęcie content marketing. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to dwie zupełnie różne rzeczy, które mogą, ale niekoniecznie muszą występować razem. Do podstawowy różnic zaliczyć można cel. Content marketing ma budować długofalowe relacje z czytelnikiem i zwrócić uwagę na Twoją markę, a reklama natywna została wpleciona w celu promocji lub reklamy produktu.
Oprócz tego reklama natywna musi być oznaczona w taki sposób, aby odbiorca nie miał wątpliwości, iż ma do czynienia z reklamą. W przypadku content marketingu nie ma takich obowiązków. Niezaprzeczalnie – o wiele więcej łączy obie te formy, a razem tworzą zgrany i skuteczny duet, jednak nie zapominaj o tym, że są to działania mające zupełnie inny mechanizm działania.
Niby podobne, a jednak się różnią. Content marketing oraz reklama natywna pod pewnymi względami można porównać do muzyki, gdyż granica między jednym a drugim nurtem dość często się pokrywa. Tak też jest i w tym przypadku. Oczywiście istnieją pewne różnice, których powinieneś być świadomy.