JavaScript to jeden z najczęściej używanych skryptowych języków programowania, kod znajduje się wewnątrz dokumentów HTML i umożliwia zwiększenie atrakcyjności stron internetowych o elementy interaktywne. Jednak w dobie istnienia różnych przeglądarek może wydarzyć się sytuacja, że któraś z nich nie obsługuje JavaScript lub też jego uruchomienie zostało wyłączone. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się tagi noscript, które dają użytkownikowi możliwość skorzystania z alternatywnej wersji strony.
Na czym polegają tagi noscript?
Liczba wejść na stronę internetową zależy przede wszystkim od jej parametrów technicznych i wyglądu oraz merytorycznej treści. Czynniki te trzeba mieć na uwadze już przy programowaniu, które może odbywać za pomocą trzech języków – HTML, CSS oraz JavaScript. Każdy z nich daje inne możliwości, z którymi muszą poradzić sobie przeglądarki. W dzisiejszych czasach rzadko kiedy dochodzi do niewyświetlania stron internetowych, jednak zdarzają się programy, które nie są na tyle zaawansowane. Wówczas problem tkwi w wyświetlaniu treści lub grafiki zaprogramowanej za pomocą JavaScript. Uchronić się przed tym można poprzez zastosowanie tagów noscript – w ten sposób każdy odbiorca ma dostęp do wszystkich informacji ze strony internetowej! Jest to o tyle istotne, ponieważ brak ich wyświetlania może spowodować utratę renomy strony. Aby sprawdzić, czy cały wystawiony materiał jest widoczny dla wszystkich, można skorzystać z jednego z trzech dostępnych sposobów:
- zablokować wyświetlanie treści JavaScript – opcję tę znaleźć można poprzez wybranie „Ustawienia” w przeglądarce, kliknięcie „Prywatność i bezpieczeństwo”, następnie „Ustawienia witryn” i zmiana w sekcji JavaScript,
- pobranie wtyczki Quick JavaScript Switcher,
- poprzez skróty klawiszowe – najpierw wciska się F12, następnie F1 lub „Settings”, odznacza się pozycje JavaScript i poprzez F5 odświeża się stronę.
O ile wierzymy w zdolności naszych czytelników, to jesteśmy świadomi, że tematy około-programistyczne bywają zagmatwane. Aby mieć pewność, że nasza strona zostanie napisana odpowiednim językiem, warto rozważyć outsourcing usług informatycznych.
Tagi noscript a SEO
Indeksowanie treści stworzonych poprzez JavaScript wykonywane jest przez roboty Google. Zastosowanie tagów noscript sprawia, że są one widoczne dla użytkowników z zablokowaną opcją JavaScript. Jednak czy ma to jakiś wpływ na algorytm? Teoretycznie powinny one ułatwić jego działanie, jednak okazuje się, że nie zawsze tak jest. Google sprawdza zawartość tagów noscript, które muszą być identyczne, jak w skryptach stworzonych za pomocą JavaScript. Jest to ważne z uwagi na fakt, że w przypadku występowania nieścisłości bot traktuje dany materiał jako próbę maskowania. Złe wykorzystanie tagów noscript może w dużej mierze zniesławić autorytet strony lub całego portalu. Negatywnym skutkiem może również być wyświetlanie ich we fragmentach wyszukiwania lub meta opisie.
Prawidłowe używanie tagów noscript
Zastosowanie tagów noscript jest niezwykle istotne, jeśli chce się dotrzeć do każdego odbiorcy. Jednak, aby było to możliwe, warto wiedzieć, że nie powinno używać się ich na wszystkich lub wielu podstronach serwisu, gdyż treści mogą być niewidoczne dla Google.
Zarówno w JavaScript, jak i tagach noscript zapis musi być identyczny. Wpływa to bowiem na widoczność zawartości strony przez użytkowników, co może sprawić, że niektóre istotne kwestie po prostu się nie pojawią. Natomiast w przypadku, gdy celem jest wyświetlenie tej samej tematyki na stronie, można umieścić ją jako obrazek. Zapobiegnie to zaindeksowaniu przez Google tego samego materiału na każdej podstronie.
Posługiwanie się tagami noscript nie jest trudne, jednak trzeba wiedzieć, jak to robić oraz gdzie powinno się je wykorzystać. Przede wszystkim warto pamiętać, że można je zastosować w:
- sekcjach typu according, które spotyka się w FAQ, gdzie istnieje możliwość rozwinięcia odpowiedzi na konkretne pytanie,
- paginacjach „zobacz więcej”, której celem jest załadowanie dodatkowej treści strony.
Tagi noscript stanowią alternatywne rozwiązanie dla stron, które są zaprogramowane za pomocą JavaScript. Umożliwiają ich wyświetlanie we wszystkich wyszukiwarkach, dzięki czemu każdy odbiorca może skorzystać ze znajdującej się tam wiedzy. Czy wiesz jednak jak sprawić, by Twoja strona znajdowała się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania bez względu na język programowania? O tym piszemy m.in. w tym artykule. Tak czy siak, zawsze należy wiedzieć, jak dokładnie posługiwać się swoimi narzędziami i nie zaszkodzić renomie strony.