Stworzenie bloga jest świetnym początkiem w budowaniu więzi między firmą a odbiorcami. Jednak niestety często same chęci nie wystarczą, a pomysł szybko upada z uwagi na brak odbiorców. Wielu autorów nie zdaje sobie sprawy z tego, nad czym należy pracować przy tworzeniu bloga. Zatem, jak dobrze zacząć oraz co robić, aby blog był popularny? Oto 5 zasad blogowania, których lepiej nie łamać!
Dobry blog – jak zacząć?
Prowadzenie bloga, zarówno osobistego, jak i firmowego, to bardzo dobry pomysł. Pozwala on na dotarcie do grona stałych oraz potencjalnych klientów, promuje on markę czy pogłębia świadomość wśród odbiorców. Pomimo tego, iż blogi są znane od wielu lat, to dopiero teraz, w dobie cyfryzacji i ogólnego dostępu do internetu, tak naprawdę zyskują popularność. Ten dobry pomysł często staje się tylko odległym wspomnieniem, gdyż sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dobrze wystartować.
Jesteś jedną z nich i zastanawiasz się, co zrobić, aby Twój blog był najlepszy?
Dobrze trafiłeś/aś! Jako e-wydawcy znamy się na temacie i sprawimy, że to właśnie Ty odnajdziesz swoje miejsce w cyfrowym świecie. Swoją przygodę musisz rozpocząć od znalezienia dobrego hostingu i platformy. Oczywiście na starcie mamy dostęp do darmowych opcji, jednak jeśli myślimy o pracy długoterminowej, to warto zapłacić, aby posiadać tylko swoją nazwę w domenie. Mając to, należy pójść o krok dalej i zacząć myśleć kreatywnie! Pozwoli to nam wyróżnić się z grona setki czy tysięcy podobnych stron oraz ułatwi wspinaczkę na sam szczyt. W końcu teraz konkurencja jest bardzo duża niemalże w każdej branży, a stworzenie czegoś nowego, wyróżniającego się jest w stanie skraść serce klientów.
Statystycznie mówiąc:
- Firmy, które prowadzą bloga, generują 67% więcej leadów sprzedażowych miesięcznie, niż firmy, które go nie prowadzą,
- Firmy prowadzące blog mają 97% więcej linków na swojej stronie,
- Firma z blogiem posiada 434% więcej zindeksowanych stron -> użytkownicy mają większą szansę na znalezienie Twojej firmy,
- 70% osób wolałoby dowiedzieć się o produkcie z artykułu niż z reklam.
źródło: HubSpot
Spójrzmy prawdzie w oczy – klasyczny blog jest po prostu nudny.
Ciekawą odmianą jest blogazyn (ang. blogazine = blog + magazine), czyli blog o niezwykle oryginalnym stylu i designie, często przypominający strony znanych magazynów. Wymaga on staranności i sporego nakładu pracy, gdyż rezygnujemy z podstawowych rozwiązań na rzecz indywidualnego stylu. Samo prowadzenie blogazynu zmusza do bardziej kreatywnego myślenia, nie tylko w kwestii wyglądu, ale i publikowanych treści. Odnosi się to min. do zrezygnowania z kilku krótkich postów publikowanych w tym samym dniu, na rzecz jednego, starannie przygotowanego wpisu pojawiającego się, np. co 2-3 dni. Przyda się tutaj jednak doświadczenie z HTML i CSS, chociaż tak naprawdę nic nie stoi Ci na przeszkodzie w wykorzystaniu go w późniejszym etapie pracy! Jak się okazuje, istnieje jeszcze wiele innych sposobów na to, aby blog był coraz lepszy. Jednak, jak zrobić to od postaw? Poznaj 5 kroków, które sprawią, że czytelnicy zdecydują się na czytanie Twoich treści!
Po pierwsze – zadbaj o wygląd
Tytuł publikowanych treści przyciągnie uwagę internauty, a przygotowanie materiału i jego optymalizacja pod kątem SEO zadba o wysokie pozycjonowanie. Można uznać, że to przepis na najlepszy blog z dużą ilością odsłon – ale czy na pewno?
Często na samym początku zdarza się, że użytkownik wchodzi i niemalże od razu… wychodzi. Niestety, zmorą wielu blogów, na przykład tych kilkuletnich, które nie osiągnęły sukcesu, jest nieestetyczny wygląd, szablon lub szata graficzna. Można to porównać do aranżacji mieszkania – ładne i schludne ma większą szansę na wynajem bądź sprzedaż. Jeśli faktycznie chcesz, aby Twój blog był w top 10, to w pierwszej kolejności postaw na oryginalny, ale czytelny profil. Zastanów się również nad kolorystyką, uwzględniając psychologię kolorów. Mowa tutaj o ich wpływie na ludzkie emocje. Różne barwy są różnie zakorzenione w naszej podświadomości, a to wpływa na odbiór treści, która jest nimi oznaczona. Doskonale zdają sobie z tego sprawę marketerzy, którzy umiejętnie dostosowują zestawienia kolorystyczne, do tego, co chcą osiągnąć.
Co jeszcze jest ważne w samym projektowaniu strony? Intuicyjne poruszanie się, zachowanie odstępów, które pozwolą odpocząć oczom od treści czy odpowiednie wkomponowanie grafiki/infografiki daje odbiorcy poczucie komfortu i zachęci do dalszego odkrywania artykułów. Dbanie o wygląd opiera się na skorzystaniu z licznych gotowych rozwiązań lub kupienia szablonu. Inną opcją jest budowanie swoich umiejętności, poszukiwanie narzędzi i samodzielne dopasowanie wszystkiego. A jeśli nie czujemy się na siłach, to nie zaszkodzi również zlecić wykonanie szablonu profesjonaliście.
Po drugie – zastanów się, co chcesz publikować
Poszukując różnego rodzaju materiałów w internecie, użytkownik trafia na Twój blog. Chce się dowiedzieć czegoś konkretnego, więc otwiera interesujący go artykuł. Jednak, czy coś z niego wyniesie? Czy postanowi sprawdzić inne treści? W dzisiejszych czasach tak naprawdę każdy może mieć bloga i publikować tam interesujące go materiały. Niestety, nie każdy ma szansę na tytuł dobrego bloga. Kwestia ta wiąże się z tym, że ludzie nie znają umiaru i chcą się pochwalić całą swoją wiedzą. Znajomość i zdolność przewidywania reakcji czytelników to cecha, która wyróżnia niejednego najlepszego blogera.
Jak ją osiągnąć? Należy tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, że człowiek z natury jest leniwy, więc nie poświęci swojego czasu i energii na szukanie treści w zagmatwanym blogu. Oznacza to, że jeśli interesujesz się końmi, programowaniem czy kosmetykami, to dla dobra swojego bloga postaw na jedną, konkretną tematykę. W końcu, jeśli dasz radę, to nikt nie zabrania Ci stworzenia kilku stron. Warto jednak pamiętać o jednym – Twoi czytelnicy przyszli tu z konkretnego powodu, jakim jest zainteresowanie daną dziedziną. Kiedy chcą się dowiedzieć jak najwięcej, istnieje duża szansa, że sprawdzą inne Twoje wpisy. Utrzymanie stałych czytelników jest równie ważne, jak pozyskiwanie nowych, dlatego znalezienie swojej dziedziny i wykształcenie unikalnego głosu, który rozniesie się echem po internecie należy do jednych z pierwszych Twoich zadań. Uwzględnienie tego pozwala uniknąć sytuacji, gdy blog staje się miejscem, w którym odbiorca znajdzie wszystko i nic. W ten sposób zyskasz więcej, niż tylko pojedyncze wejście. Ostatecznie kwestię tą można podsumować jednym prostym zdaniem – mniej znaczy więcej.
Po trzecie- dobry content
Praca nad artykułami to czasochłonne, ale dające satysfakcję zajęcie. Po określeniu tematyki i ustaleniu kilku tematów, jakimi się zajmiesz, przychodzi czas na wdrożenie pomysłu w życie. Warto pamiętać, że samo pisanie nie wystarczy – musisz dokładnie wiedzieć, jak wkomponować wiadomości w lekką i przyjemną do czytania formułę. Pomóc w tym może content marketing oraz idące z nim w parze SEO. Oznacza to, że powinieneś uwzględnić m.in.:
- oryginalność publikowanych materiałów,
- merytoryczność,
- chwytliwy tytuł, odpowiednio przygotowane metadane,
- słowa kluczowe,
- długość i ilość nagłówków.
Wykorzystanie tych zasad ma sens, gdyż wówczas tekst nie tylko przyciąga uwagę użytkownika, ale także korzystnie oddziałuje na pozycjonowanie. Treść znajdująca się na najlepszych blogach jest tworzona z myślą o odbiorcy, ale także i o wyszukiwarce. Należy tutaj pamiętać o zachowaniu złotego środka, gdyż przeciąganie liny w jedną lub drugą stronę może negatywnie odbić się odbiorze całej strony. Zatem, połączenie content marketingu z technikami SEO pozwoli nie tylko zachować uwagę odbiorcy, ale także pozyskać nowych czytelników. Możesz o to zadbać sam lub zlecić profesjonalistom, takim jak nasi copywriterzy.
Po czwarte – postaw na systematyczność
Kluczem do sukcesu jest regularność. Kariera sportowca, lekarza czy przedsiębiorcy – każdy z tych zawodów wymaga samodoskonalenia i nabywania umiejętności w sposób ciągły, regularny. Tak też jest w przypadku tworzenia najlepszego bloga. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o samych treściach, ale o częstotliwości ich publikowania. Już od samego początku powinieneś usiąść spokojnie z przysłowiowym długopisem w ręce i zaplanować harmonogram treści – taki realny, który możesz wdrożyć w życie.
Odnosi się to do ustalenia konkretnych dni, w których będą się pojawiać, a także ich tematyki. Z tym jest o wiele trudniej, ponieważ nie zawsze mamy pomysł na artykuł. Możemy wówczas zainspirować się poprzez różnego rodzaju narzędzia SEO, które wskażą nam jakie okoliczne tematy są wyszukiwane lub np. recykling treści. Jednak nie ma co ukrywać – na samym początku będzie ciężko – w końcu trzeba wymyślić całkiem sporo tematów i się nimi zająć. Jest to próba wytrwałości, którą musisz przejść, aby osiągnąć sukces. Wiąże się to z faktem, iż blog, na którym jest 10-20 artykułów nie zawsze zatrzyma użytkownika na dłużej. Pomyśl, ta osoba ma fajne treści, ale nie dowiesz się niczego więcej, bo nie ma innych powiązanych z tą tematyką artykułów.. Zatem, czy chciałbyś zostać na tym blogu dłużej, czy ruszysz w dalsze poszukiwania? Po jakimś czasie – krótszym lub dłuższym zaczniesz zbierać coraz więcej materiałów, a gdy przekroczą one pułap, np. 80-100 artykułów, może się wiele zmienić (Stay tuned!). Wówczas w oczach czytelnika stajesz się blogerem, który od dawna prowadzi swoją stronę, posiada dużo treści i wiążącej się z tym wiedzy. Można stwierdzić, że zarówno ludzie, jak i Google zaczynają traktować Cię poważniej. Domena staje się bardziej wartościowa, tak samo jak starsze adresy URL, których nie należy zmieniać. Wiele osób decyduje się również w tym czasie na kampanię reklamową. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością reklam, gdyż staje się to po prostu irytujące, zarówno dla stałych, jak i nowych odbiorów. A użytkownicy nie lubią się denerwować.
Po piąte – udzielaj się
Ludzie chcą wiedzieć, czyje treści czytają. Wchodząc na Twój blog i zostając na nim, oprócz przygotowanych materiałów powinni mieć możliwość poznania Cię. Z pomocą przychodzi tutaj zakładka “o mnie” lub klika słów o autorze. Jednak, przygotowanie tego nie dla każdego jest jasne. Decydując się na ujawnienie swojej tożsamości, warto zrobić coś innego, oryginalnego. Zwroty typu “hej, tu autor/ka bloga XXX…” są już dawno przereklamowane. Postaw zatem na parę ciekawych informacji i ładne zdjęcie profilowe. W cenie również jest, kiedy odbiorca czuje, że może się z Tobą utożsamić.
Drugą kwestią jest danie możliwości udzielania się czytelnikom, chociażby poprzez sekcję komentarzy – w końcu kto z nas nie lubi się wypowiadać lub czytać dyskusje? Jest to świetna metoda na zatrzymanie użytkownika na dłużej na swoim blogu i zbudowanie społeczności. Warto również na końcu artykułu zachęcić czytelników do zaangażowania się w postaci stawiania im pytań typu “a Ty co myślisz na ten temat?” lub “, a jakie są Wasze doświadczenia?”- czytelnicy chętnie podzielą się z Tobą swoimi przemyśleniami, a Ty zyskasz okazję do ich bliższego poznania! Czy to nie brzmi świetnie?
Niezbędnym elementem w dzisiejszych czasach jest umożliwienie udostępniania swoich artykułów w popularnych social mediach, takich jak Facebook, Twitter czy Pinterest. Odpowiada za to zamieszczenie odpowiednich przycisków przy wpisie. Warto również dać opcję wysyłania artykułu przez czytelnika do znajomych e-mailem czy przez różnego rodzaju komunikatory – Messenger lub WhatsApp. A może sam założysz konto w mediach społecznościowych pod bloga? Fanpage na Facebooku czy profil na Instagramie pozwoli Ci szerzej dzielić się pasją lub rzeczami związanymi z Twoją branżą. Co więcej, możesz pokazywać swoje codzienne życie czy kulisy swojej pracy! Użytkownicy bardzo to docenią, kiedy pokażesz im, że również jesteś człowiekiem, a nie bezosobową firmą. Samo istnienie w social mediach przyciągnie uwagę nowych odbiorców, dzięki czemu pozyskasz więcej czytelników! Warto również zaznaczyć, że masz wówczas bliższy kontakt z odbiorcami, co pozwala Ci zbudować swego rodzaju zaufanie i więź. Poza tym to świetna forma ogłoszenia nowego wpisu!
Samo stworzenie bloga nie wystarczy – należy również wiedzieć, jak nad nim pracować, aby przyciągnąć uwagę internautów. Zastosowanie się do pięciu powyższych zasad oraz używanie narzędzi dla content marketingu jest w stanie zagwarantować każdej stronie sukces!