Metody na zwiększenie ruchu na stronie

29 marca 2022
Metody na zwiększenie ruchu na stronie

Podczas prowadzenia bloga, sklepu internetowego, serwisu informacyjnego czy innego biznesu, którego działalność opiera się na Internecie, ruch na stronie jest niezwykle ważnym czynnikiem. Tak naprawdę często dochodzi do sytuacji, w której nowi użytkownicy nie przybywają pomimo dobrej jakości witryny internetowej. Zwiększenie ruchu na stronie wymaga wiele pracy oraz czasu, aby dotrzeć do odbiorców. W artykule znajdziesz się garść porad, co robić, aby statystyki poszły w górę.

Czym jest ruch na stronie?

Ruch na stronie jest niczym innym, jak określeniem, które dotyczy wszystkich użytkowników trafiających na witrynę internetową za pośrednictwem pokazywanych przez wyszukiwarkę wyników. Dzielą się na:

  • direct – jest to źródło bezpośrednie. Występuje ono, gdy użytkownik wpisze nazwę strony w pole adresu swojej przeglądarki. Jednak źródeł może być wiele, a zaliczyć do nich można wejścia z programów do odczytywania maili, linków wysłanych w newsletterach, czy zapisanych wcześniej zakładek. Przy analizowaniu źródeł ruchu na stronie często „direct” wiąże się z dark traffic, czyli ruchem niewiadomego pochodzenia, przez co nie jest się w stanie konkretnie przeanalizować danych. W tej sytuacji warto dodawać UTM-y, które spowodują automatyczne przypisanie do źródła “campaign”;
  • organic – czyli inaczej ruch organiczny, na jego poczet zaliczane są wejścia pochodzące z Google. Sprzyja im prawidłowa polityka SEO, która dąży do optymalizacji strony oraz treści pod kątem słów czy fraz kluczowych;
  • referral – wliczają się tutaj wejścia z linków umieszczonych na innych stronach, np. z blogów poprzez współpracę, w postach na portalach takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn.

Ruch na stronie jest dość istotny, ponieważ pokazuje postępy strony oraz co i jak można poprawić. Badać go możemy za pomocą różnych narzędzi marketingowych, takich jak Google Analytics. Umożliwia one pokazanie liczby odwiedzin na portalu internetowym, nowych oraz powracających użytkowników czy źródeł ruchu na wykresach, które potem poddaje się analizie. Tak naprawdę źródeł ruchu może być wiele – wpisanie nazwy witryny w wyszukiwarkę czy frazy kluczowej. Każda analiza ruchu na stronie dostarcza wielu informacji np. odnośnie potencjalnego klienta czy pokazuje, ile osób dokonało zakupu. Niestety czasami może zdarzyć się tak, że ruch spada z niewiadomego powodu. Jak temu zaradzić?

10 sposobów na zwiększenie ruchu

Zwiększenie ruchu na stronie może nastąpić poprzez zastosowanie kilku metod. Warto jednak pamiętać, że jest to proces wymagający cierpliwości i dokładności w wykonywanych czynnościach. W jaki sposób zwiększyć ruch na stronie?

Strona www

Strona www musi być odpowiednio wykonana. Mowa tutaj o optymalizacji połączonej z czasem ładowania strony, szacie graficznej, ułożeniu tekstu czy reklamach. Aspekt wizualny dla odbiorcy jest niezwykle ważny, ponieważ nawet najlepszy temat oraz świetnie skonstruowany tekst nie zatrzymają użytkownika, jeśli poruszanie się po stronie będzie w jakikolwiek sposób męczące. Nieprawidłowe zadbanie o wygląd witryny może również skutkować zniechęceniem się wielu klientów, którzy nie wrócą tutaj ponownie.

Kampania PPC

PPC, czyli pay per click, jest to model reklamy, który uważany jest za najbardziej charakterystyczny dla Google. Polega on na tym, że nie płaci się za wyświetlenie reklamy użytkownikowi, tylko pobiera opłatę, dopiero gdy użytkownik w nią wejdzie.

SEO

Działania SEO – Search Engine Optimization, to nic innego, jak osiągnięcie jak najlepszych pozycjonowań w bezpłatnych wyszukiwarkach za pomocą wybranych fraz i słów kluczowych. Prawda jest taka, że im bliżej odnośnik do strony znajdzie się w TOP 3, tym nie tylko większa ilość osób go zobaczy. Należy tutaj zadbać przede wszystkim o tworzenie wartościowych treści z frazami czy wdrożenie kodu Schema. Nie można zapomnieć także o odpowiedniej optymalizacji tytułu i description.

Social media

Większość osób uważa, że social media nie mogą zwiększyć ruchu na stronie. Tak naprawdę prowadzenie profilu na Facebooku, Instagramie czy Youtubie może zawierać w sobie wiele wartościowej treści, dzięki której poprzez umieszczenie linku do strony można uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Jest to świetna forma reklamy, która nie budzi w użytkowniku niechęci. Warto również pamiętać, że w zależności od wybranego portalu trzeba odpowiednio dopasować opublikowaną treść, aby wszystko było ze sobą spójne.

Optymalizacja strony

Polega ona na odpowiednim dopasowywaniu treści pod content, jednak bierze się pod uwagę także odświeżanie starszych artykułów czy wpisów. Przejrzenie starego wpisu oraz odpowiednie zmodyfikowanie pod kątem SEO może sprawić, że zyskają one większą wartość w pozycjonowaniu Google. Opiera się to na dodawaniu fraz kluczowych, grafik, uzupełnianiu nagłówków, tworzeniu odnośników do innych podstron czy zaktualizowaniu daty publikacji tekstu. A jakie są podstawowe zasady tworzenia treści pod kątem pozycjonowania? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Nawiązywanie współpracy

Podejmując współpracę, na początku powinno się wybrać do tego odpowiednią osobę. Zwróćmy uwagę na znalezienie influencera, który przedstawia treści dopasowanie do polityki naszej firmy. Ich działania reklamowe potrafią przynieść niesamowite efekty, jednak warto pamiętać, aby jasno przedstawić zasady współpracy.

Newsletter

Newsletter zdecydowanie sprawdza się jeśli mamy zbudowaną odpowiednią bazę subskrybentów. Działanie newslettera w zwiększaniu ruchu na stronie jest powolne, jednak niezwykle efektywne. Przesyłanie wartościowych treści wraz z linkami może zwiększyć ruch, ale również zachęcić odbiorców do innego typu interakcji, jak zakupy.

Tytuł i treść

Każdy zamieszczona przez markę treść musi nieść ze sobą wiedzę merytoryczną opisaną w taki sposób, aby grupa docelowa nie miała problemów z jej zrozumieniem. Jednak całość powinna również spełniać wymogi odnośnie pozycjonowania, takie jak frazy oraz słowa kluczowe. Strona www powinna przejawiać różnorodność w pisanych tekstach, które zaciekawią użytkownika.

Strona www w wersji mobilnej

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z wyszukiwarek w telefonie. Oznacza to, że witryna internetowa musi być również dopasowana do mobilnej wersji, dzięki czemu użytkownik będzie mógł w nią wejść w każdej chwili, zwiększając tym samym ruch oraz potencjalny zysk, jeśli zakupi wystawione w ofercie przedmioty.

Artykuły sponsorowane

Dobrym sposobem będzie także dotarcie do odbiorców poprzez publikację artykułów sponsorowanych, w których przekazując merytoryczną wiedzę, przy okazji zaprezentujemy swoje usługi lub produkty. Zamieszczając na stronie danego wydawcy artykuł z linkiem, uzyskamy nie tylko możliwość zdobycia nowych klientów, ale również wpłynie to na pozycjonowanie witryny.

Zwiększenie ruchu na stronie to marzenie każdego, kto takową prowadzi. Jednak aby tego dokonać, trzeba w odpowiedni sposób zadbać o jej jakość pod kątem wizualnym, jak i merytorycznym. Dobrze skonstruowany portal internetowy przyciąga uwagę użytkowników, jednak na jej wysokie pozycjonowanie wpływa ma przede wszystkim kampania PPC oraz SEO – o czym nie można zapomnieć.